Vi håller på att bygga ett hus. Ingången är på baksidan av huset och husets framsida med glasveranda är vänd mot tomtens entré. Var kan man ha fontän och damm? Man ska inte ha
Vi håller på att bygga ett hus. Ingången är på baksidan av huset och husets framsida med glasveranda är vänd mot tomtens entré. Var kan man ha fontän och damm? Man ska inte ha detta på baksidan av ett hus, enligt feng shui. Jag vet dock inte riktigt vad man ska räkna som fram eller baksida. Tacksam för svar!
Hej Marianne!
Oj, vad omvänt allt blivit. Det beror lite på hur det ser ut hos er men överlag så är sidan med ingången som ni går in genom framsidan av huset. Det blir husets mun och ansikte. Känn efter själva hur det känns - vart känns det bra att ha dammen och vart kan ni känna lite osäkerhet? Utan att själv ha varit där skulle jag säga att ni skulle lägga den bakom huset, alltså där glasverandan finns.
Lycka till!
Pernilla
Är du säker på att du vill anmäla denna kommentar?
Du redigerar för tillfället kommentaren
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Arne Jacobsens klassiska Sjuan-stol produceras nu i nio nya olika träslag.
Det börjar bli hög tid för vårblommorna! Enkla byttor, udda porslin, gamla korgar och fina trälådor. Placerade i annorlunda krus kan små anspråkslösa växter bli till storslagna arrangemang.
Under takåsarna har Hans Fabian Larsson skapat sitt eget vårgrönskande svalbo med mängder av antikviteter och loppisfynd.
Dova, smutsiga pasteller i sovrummet ger harmoni och vilsamhet.
Måste man byta från vitt till fläckvänligt bara för att man får barn? Svenska Paula Buitenen-Eklund gav inte vika för några påtryckningar när hon inredde familjens helvita hus i holländska Haag. Det finns ju tvättmaskin!
Det verkar finnas ett omåttligt sug efter skrivbord. Här kommer lite skrivbordsinspiration!
Titta in i en 300 kvm stor kalkstensdröm i syditalienska Apulien. Skuggande olivträd, svalkande pool och genomgående vit kalksten både ute och inne.
I den eleganta lägenheten i Berlin återskapar sirlig stuckatur rokokoinspirerande tapeter och exklusiva antikviteter glansen av svunna sekel.
Hissgardin är en populär gardin. Här hittar du åtta olika varianter att inspireras av.
En stilstudie i svart, vitt och nyanser av grått. Råa material, betong och industrikänsla. Inspireras av Daniellas och Fredriks skånska hästgård.
Klicka in dig här och inspireras av alla fina bilder som vi har haft med i våra inredningsreportage.
Barnrumsinspiration hos Family Living!
Få ett snyggare kök utan dyr renovering, tips på busbra barnrum och få idéer till att skapa ditt succéhem. Beställ 1 nummer av Skapa stilen för 59 kronor. Klicka här och gör din beställning snabbt och enkelt.