Fråga
Kan jag få min walk in closet?
Jag har just renoverat mitt sovrum, och som alla andra drömmer jag om en rolig, personlig walk in closet, men har inte riktigt plats för det i min lägenhet.
Jag skulle gärna vilja ha mina kläder mer synliga än idag i mitt sovrum, hur ska jag lösa det?
Ska jag platsbygga en öppen garderob, eller ha en klädställning framme?
Har i alla fall fått för mig att garderoben ska vara färgglad…. Är det en galen idé kanske?
Tacksam för dina tankar kring mitt problem!
Therese
Svar
Hej Therese!
Man kan göra en egen, lyxig och färgglad garderob på ett enkelt sätt av en vanlig standardgarderob.
Bygg upp garderober (till exempel från Ikea), på plats i rummet där du tänkt att de ska stå. Gärna från golv till tak så att det inte blir någon form av glapp, för ett renare intryck.
Istället för dörrar låter du garderoben bli helt öppen och inreder den efter detta. Skaffa snygga korgar för förvaring, fina kartonger eller dylikt. Att måla eller tapetsera insidan i en favoritfärg gör stor skillnad.
Man kan även sätta in utdragbara lådor för kläder där man tapetserar fronten på lådorna, kanske till exempel randiga lådor då insidan på garderoben blir blommig?
Bara din fantasi sätter gränser!
Jessica