Av: KAROLINA KARLSSON, Foto: MARTIN CEDERBLAD
Tittglädje i Lärkstan
Våningen i Lärkstan i Stockholms city var prångig och mörk, och funkade illa för en barnfamilj. Så Sofi och Daniel rev väggar och flyttade rum för att få in ljus, luft och funktion. Ändå fick de väggar över för konsten!
Publicerad: 2010-01-05
På tavellisterna i köket står en fin blandning av bilder och köksrelaterade föremål. Svarta barnstolar, Agam, Ikea.
I hallen har elementet byggts in i ett skåp, som dessutom är ljussatt undertill. Stolen är auktionsfyndad och omklädd, kudde från Svenskt tenn.
Vardagsrummet gränsar till köket och har även en dörr till hallen. De pastellbleka färgerna ger harmoni, den generösa bruna mattan, från Sicoma, håller samman sittgruppen. Soffor och fåtöljer från numera nedlagda R.o.o.m, Kuddar från Mimou och Ceannis, golvlampor, Walles & Walles, taklampa, Dis, och soffbord från mbj design.
Ett hörn av vardagsrummet. Basen är vit, men en lyckad mix av bruksföremål och prydnadssaker gör det hemtrevligt snarare än kallt och stelt. Traven med inrednings-tidningar på golvet ger en vink om Sofis stora intresse. Tax, inköpt i London, korg, Korbo, Lampa, Dis.
I det nuvarande köket låg tidigare den gamla portvaktsbostadens bibliotek, sovalkov och toalett. Skåpstommarna av standardmodell har fått specialtillverkade dörrar och fina sten-skivor, vilket ger ett exklusivt intryck. Köksöns stenskiva går igen i täcksidorna. På bakre bänken, brickor från Svenskt tenn och Mor Karin.
Skulptur av konstnären Tor-Göran Henriksson, i form av en sjuksköterska eller om det möjligen är portvaktsfrun? Ett långlån av svärmor.
Över sidobordet, ur Ikeas serie Stockholm, hänger en mix av barnteckningar och grafiska blad, alla i olika ramar. Ett bra sätt att samla bilder som man tycker om, utan att intrycket blir vare sig stelt eller rörigt.
Mot en vägg i vardagsrummet står ett bokskåp inropat på auktion. Tavla av Alexander Klingspor, provrörs-vas från franska Tsé & tsé och porslinsask, Oscar & Clothilde.
I sovrummet kombineras de vita väggarna med en mild fondtapet, från Sanderson. Sänggaveln i trä gör rummet levande och ombonat. Utanför fönstret har familjen en egen uteplats.
I hallen välkomnar en kelimmatta i milda, varma färger. Den enorma spegeln står lutad mot väggen. I genomgångshallen innanför entrén skymtar inbyggda bokhyllor med plats för förvaring.
Gästrummet, som har mjuk heltäckande matta, används också för förvaring, med hyllsystem från Elfa. Det röda skåpet i förgrunden är en gammal mekanikerhurts, fylld med material för konstnärligt skapande. Emmafåtölj från Sofis mormor. Lampa Liv av Jonas Bohlin.
Kommentarer
Ljus och hemtrevlig, här skulle jag trivas
Underbart hemtrevlig och det finns en värme som strålar mot betraktaren. Harmoni och ljus bidrar till känslan Här skulle jag trivas.
Mycket smakfullt och tyder på god förmåga att kombinera gammalt och nytt!
Det är snyggt men jag tycker det är förbannat trist att så många "renoverar" bort det gamla, som exempelvis portvaktens krypin. Ut med allt det "gamla och fula" och in med det "nya och fina".
Vitt sekelskifte i Gävle
Där floden flyter fram
Vida ramar
Vårdslös elegans
Gammal skola blev nytt hem
Kollektivliv på Strandvägen
Antikt hem för ung konst
Passion för färg
Med exklusivitet och dekadens
Flirt mellan kulört och vitt
Etnisk elegans
Tillspetsat triangelhus
Malene inpå livet
Tittglädje i Lärkstan
Rockig rokoko
Från Tryggestad till Malibu
Cayx - Château med dejlig charm
Beachidyll i Hamptons
White Christmas
Konstnärliga rum
Stilmix i det vita
Abigail i underlandet
Patinapionjärer
Lekfull mix
Andra artiklar & arkiv
Klicka här »Annons:
Blogg: Persiljas hus
Blogg: Formrepubliken
Redaktionsbloggen
Trendspaning i Designparis
Vinn biobiljetter
Skapa stilen
Det här är wabi sabi
Aktuellt nummer
Nummer 4/2010 Ur innehållet: Vackrare vardagsrum. Årets möbel 2010. Lyxbadrum. Trädgårdstrender.
Köp och sälj
Säljes:
Köpes:
/push/global-components/global-components.xml
Bakom kulisserna
Se hur det går till bakom kulisserna, när ett av våra inredningsreportage blir till!
Gör www.skonahem.com till din startsida
Tre enkla steg gör skonahem.com till din startsida på internet.





Varmt och välkomnande. Här skulle jag trivas alldeles utmärkt.