Passion för färg

Expressionism, ja. Minimalism, nej. Peter och Camilla Stern är ett färgstarkt par som inte dragit sig för att uttrycka det i både möbler och konst när de inrett sin lägenhet på Styrmansgatan i Stockholm.

Av: Anna-Johanna Bonnier och Lena Widenfelt Foto: Per Gunnarsson

Publicerad: 2010-02-08

Vardagsrummets färgsprakande jättemålning med graffitiinslag är gjord av den unge konstnären Leo Johansson. Lampan på motstående sida med gulorange fot är marockansk och kommer från Hagstedt & Wesslau.

Det ryms bara en våning på varje plan i det charmiga stenhuset på Östermalm, byggt i slutet av 1800-talet som de flesta andra bostadshus i kvarteret.

Våningen
är en femma, men känns mycket större än sina 120 kvadratmeter. Den är klassisk i planlösningen med två rum i fil mot gatan och ett genomgångsrum mitt i våningen med balkong – som liksom sovrummen vetter mot gården. Här bor Camilla och Peter Stern med yngste sonen Edward.

 

Soffan i klassisk modell passar perfekt in i burspråket. Den förgyllda karmstolen med svart- och vitrandigt tyg ropades in på Bukowskis. Lamporna i fönstret från Day home och bambujalusierna från Persienn­gruppen.

När de köpte lägenheten var den i dåligt skick, i princip orörd sedan 30-talet. Det var med andra ord totalrenovering som gällde. Bland annat fick en hel del överflödiga dörrar tas bort och sättas igen.
– Det var dörrar överallt! Men jag såg faktiskt inte problemen – bara möjligheterna. För mig var lägenheten ”love at first sight”, säger Camilla.

Paret Stern har inte mycket till övers för minimalism. De tycker om att ha många saker och vänner omkring sig. Gärna mycket färg på väggarna och tjocka härliga mattor och gardiner. Men så är deras hem också mycket varmt och väkomnande, precis som de vill ha det.

 

Platsbyggda bokhyllor ramar in ­Lukas Göthmans gula målning. På soffbordet, som köptes för länge sedan på NK, står bland ­annat ­roliga ljusstakar i form av guldapor från Geco. Korgstolarna kommer från Dis.

 

Eftersom ­Camilla inte kunde hitta ett gardintyg med tillräckligt breda ränder, lät hon en ­sömmerska sy ihop våderna från två ­olika tyg. Det engelska matbordet är ­inropat på Auktionskompaniet, och ­mattan, en semiantik Täbriz, på Bukowkis. Ett ­kinesiskt bröllopsskåp är fyllt med porslin. Stolar från numera ned­lagda R.O.O.M. Blå/orange målning av Leo Johansson.

 

Ägget och sköldpaddan från Oscar & Clothilde står på spiselkransen i matsalen. Tavlan Wonderful cleaning av ­Lukas Göthman.

 

Ett litet men klassiskt kök med rutigt golv, vitt kakel och gasspis från Ilve. Fläkt från Gaggenau och kök från Ikea. De special­beställda bänkskivorna är i körsbärsträ och granit.

 

Köksö med skåp undertill och stor skiva i svart granit för barhäng. Fungerar även som serveringsbord. Vid fönstret ett praktiskt litet hemmakontor. Persienn och elementskydd från Persienngruppen. Taklampan Miss K kommer från Flos.

 
 

I ena änden av hallen inredde Camilla ett eget dressing­room när äldste sonen flyttade till egen lya.

 

Sänggaveln i beigerandigt tyg har en tapetserare tillverkat och hyllorna bredvid sängen är byggda av en snickare. Sänglamporna är från Svenskt tenn. Tavlan är en ­reklambild för Ralph Lauren och kuddarna kommer från bland andra Lisa S.

 

Gardintyg från Les tissus Colbert och kudde från Gåvan. ­Elementskydden är från Persienngruppen och kan måttbeställas. ­Howardfåtöljen köptes på nu nedlagda R.O.O.M. De ihopfällbara pallarna kommer från Lisa S, skåpet från Spiti och lampan från Laura Ashley. På golvet ligger en nästan heltäckande sisalmatta.

 
Tipsa en vän

Tipsa en vän

Stäng

Kommentarer

Postad av: Namn, 17:19, 13 mars 2010

Jag håller med Anna L (ovan) var hittar man Leo Johansson? Återfinns han på något galleri - och i så fall var?

Postad av: Ingela, 16:36, 1 mars 2010

Ett personligt hem är alltid häftigt.

Postad av: Ingela, 16:34, 1 mars 2010

Ett personligt hem är alltid häftigt.

Postad av: Nina, 14:08, 28 februari 2010

Blev verkligen förtjust i gardinerna på den sista bilden,ombonat och vackert!

Postad av: Mojan, 17:05, 25 februari 2010

Trevligt och personligt inrett, förstår att de trivs.

Postad av: Anna L, 14:56, 23 februari 2010

hur får man tag i konstnären Leo Johansson? googlade honom men hittade inget

Annons:

Där floden flyter fram

 

Vida ramar

 

Vårdslös elegans

 

Gammal skola blev nytt hem

 

Kollektivliv på Strandvägen

 

Antikt hem för ung konst

 

Passion för färg

 

Med exklusivitet och dekadens

 

Flirt mellan kulört och vitt

 

Etnisk elegans

 

Tillspetsat triangelhus

 

Malene inpå livet

 

Tittglädje i Lärkstan

 

Rockig rokoko

 

Dröm om en historisk jul

 

Från Tryggestad till Malibu

 

Cayx - Château med dejlig charm

 

Beachidyll i Hamptons

 

White Christmas

 

Konstnärliga rum

 

Stilmix i det vita

 

Abigail i underlandet

 

Patinapionjärer

 

Lekfull mix

 

Transparent frihet

 
Annons:
 
 
 
Annons: Design svenska formgivare inredning kuddar tapeter keramik julklappar shoppa - Signerat.se  

 
Sök