Jul i jugendvillan
Stilen i den gamla jugendvillan är lantligt romantisk. Här har varje föremål en alldeles egen historia att berätta – som det hundra-åriga mat-bordet som ägaren Anneli i sista stund räddade undan grannens motorsåg.
Publicerad: 2008-12-01
Långa gravljus, granris och äpplen pryder den långa skänken som Anneli fått av en vän. Bonaden på väggen är egentligen en ullpläd från samma tid som huset. Tavlan på väggen kommer från Görans föräldrahem. Bordet under har Anneli ritat och Göran snickrat. Bordsskivan är gjuten i betong. På bordet ligger lampan Grape, gjord av hundratals sammanfogade glasbubblor. Matta från Dis.
Här reflekteras det juldukade bordet i en spegel på ett skåp i vardags-rummet. Skylten God Jul liksom silverljusstakar från Cosas. Taklampa från Mio. Den röda emaljkannan är köpt i Holland.
När skymningen faller brukar familjen tända ljus i trädgården.
Julstämning i koncentrat. Ljuslyktorna, krukorna och madonnan, allt från Cosas.
På trädgårdsbänken som maken Göran byggt står ett rottingklot från Ikea. Bredvid klotet en lykta. I glaskupan två av Annelis egna madonnor i betong. Julrosorna står i zinkkrukor, allt från Cosas.
Duxsoffan i vardagsrummet kommer från Annelis föräldrahem Den köptes samma år hon själv föddes och har följt henne hela livet, men klätts om vid två tillfällen. Kuddar från Pierre Frey, och ullplädar från Lena Rewell. Matta Dis.
Motstående sida: Matsalsbordet kom till Anneli via en grannfru som egentligen tänkt göra ved av det. De udda stolarna är insamlade under årens lopp. Bordet är dukat med porslinstallrikar i rött och svart av keramikern Mikaela Willers. Tabletterna och servetterna är från Cosas liksom de höga ljusstakarna i silver. Vinglasen har Anneli ärvt från sin mor, snapsglasen kommer från Åhléns. Vitrinskåpet fyndades på Myrorna för ynka 800 kr. Ovanpå skåpet står en urna från Sia. Väggklockan kommer från Görans familj. Pläden kommer från Indiska och mattan från Ikea.
Motstående sida, lilla bilden: Järntrådsstjärnan i fönstret är gjord av Annika Nyman, Cosas, liksom lampan. Därifrån kommer också de arabiska teglasen som används som glögglas. Från Cosas kommer också ljussläckaren i form av ett hjorthuvud och den röda ljusstaken i keramik av Mikaela Willers. Den stora adventsljusstaken, skålarna i pressglas och grytunderlägget i trådarbete är gammalt arvegods. Etagekorg från Cosas.
Bänken i blomsterrummet heter Frälsis, ritad av Anneli som inspirerats av en bänk i en Frälsningsarmélokal. Linnekudde från brittiska De Le Cuona. Pallen tillhörde Annelis pappa när han var barn. Kransen i taket har importerad lummer, samt spegelhjärtan och spegelkors, Cosas. Därifrån kommer också zinkkrukorna och zinklådorna på fönsterbänkarna. Ljusstakarna är antika, från Dalarna.
Hyacintvaserna i zink kommer från Cosas. De övriga är inköpta under årens lopp.
Köket har ett gammaldags skafferi som man kan gå in i och som sväljer allt som man vill förvara svalt. Överst på hyllan närmast fönstret står en keramikskål av Karin Eriksson. Våningsfatet på diskbänken från Cosas. Skärbräda köpt på Sätergläntan i Dalarna.
Kommentarer
Passion för färg
Med exklusivitet och dekadens
Flirt mellan kulört och vitt
Etnisk elegans
Tillspetsat triangelhus
Malene inpå livet
Tittglädje i Lärkstan
Rockig rokoko
Från Tryggestad till Malibu
Cayx - Château med dejlig charm
Beachidyll i Hamptons
White Christmas
Konstnärliga rum
Stilmix i det vita
Abigail i underlandet
Patinapionjärer
Lekfull mix
Transparent frihet
Konsthem med turkos ram
Hemma hos Lexingtons grundare
Tygspännande 30 kvm
Möbelpussel på Reimersholme
Petite krypin i Saint-Germain
Andra artiklar & arkiv
Klicka här »Annons:
Blogg: Persiljas hus
Blogg: Formrepubliken
Redaktionsbloggen
Från alltomtradgard.se
Skapa stilen 2009
Nytt: Samtal om framtidens design
Det här är wabi sabi
Aktuellt nummer
Nummer 2/2010 Ur innehållet: Underbara kök. Harmoni och skönhet i rummen. Rutigt är det nya svarta.
/push/global-components/global-components.xml
Bakom kulisserna
Se hur det går till bakom kulisserna, när ett av våra inredningsreportage blir till!
Gör www.skonahem.com till din startsida
Tre enkla steg gör skonahem.com till din startsida på internet.







