I vardagsrummet ståtar Josef Franks Liljevalchssoffa, 280 cm lång och 140 cm djup, klädd med tyget Teheran. Frank har även formgett Tutanchamon-pallarna till höger om Per Öbergs soffbord i järn, också från Svenskt tenn. Taklampa Achille Castigliones Taraxacum, Flos, och golvlampa Tripode, NK Inredning/Dahl agenturer. Pläd från Kamelo och kuddar av Piero Fornasetti, Svenskt tenn. Stereoanläggning, Bang & Olufsen och mattan Fogg från Kasthall.
Fin balans i Lärkstan
En del ultramodernt. Två delar Josef Frank och Svenskt tenn. Tre delar ärvda antikviteter och konst – plus en nypa hundprylar. Här bor en man med öga för skönhet och balans.
Publicerad: 2009-03-11
Antika stolar i Stockholmsbarock klädda i svart tyg. Kuddar med mönster av Piero Fornasetti. Svart järnbord av Per Öberg för Svenskt tenn, svart keramikskål köpt i Italien. Ärvd, antik byrå med keramikvas: ”Inget märkvärdigt men jag gillade aubergineformen.” Taklampa Taraxacum, Flos, och matta Fogg av Gunilla Lagerhem Ullberg för Kasthall.
Josef Franks skrivbord i körsbärsträ ärvde Mats av sina morföräldrar, liksom pallen klädd i svart tyg som vävts av tagel. Även den lilla lampan och orientaliska mattan är arvegods. Golvlampa från Nordiska galleriet och oljemålning av Olle Hjortsberg.
Apljusstakar från Geco. Modellen lär ursprungligen ha stått på middagsborden i Versailles som ”conversation pieces”.
Matsalen har sänkt tak, för infällda spotlights och dolda gardinstänger. Känslan blir att tyget faller fritt. Matbord och Sjuanstolar, Fritz Hansen, Snöbollslampa Poul Henningsen. Långväggen agerar galleri för Mats 1900-talskonst. Matta Lav, i färg raspberry, Kasthall.
Köksinredningen är dels vit högblank och dels i valnöt, Kvänums. Vitvaror, Gaggenau och diskbänk Blanco. Belysningssprogram Delta Light, London w 8. Arbetsbänk i svart granit och golv av ölandskalksten. Intill ugnen finns en kyllåda och bakom valnötsluckorna mot fönstret finns frysskåp, tvättmaskin och tumlare. Pall från Kartell, Zorros matskålar i sten och rostfritt från Fyra tassar.
Stolen Tiffany av Marcello Ziliani, ID Home. Kudde Fornasetti, Svenskt tenn. Ärvt antikt spelbord med kruka från favoritbutiken Tage Andersen i Köpenhamn. Den exklusiva 1900-talskonsten är både ärvd och egenhändigt ihopsamlad.
Mats har låtit butiken Godnatt i Stockholm sy sängkappa och klä sänggaveln med italiensk antracitgrå ull. Överkast av springbocksskinn, Kamelo, lakan från Hästens, kuddar i grått kostymtyg från Armani. Antikt spelbord som nattduksbord och lampa köpt i Italien. Golvlampa Dorica, Santa & Cole/Dahl agenturer. Zorros hundkorg är av svart skinn och köpt i Köpenhamn. Vita gardiner av linne.
Vitt kakel från Italdesign och ölandskalksten på golvet. Blandare och armatur från Boffi. Frottén kommer från Himla.
Kommentarer
Vitt sekelskifte i Gävle
Där floden flyter fram
Vida ramar
Vårdslös elegans
Gammal skola blev nytt hem
Kollektivliv på Strandvägen
Antikt hem för ung konst
Passion för färg
Med exklusivitet och dekadens
Flirt mellan kulört och vitt
Etnisk elegans
Tillspetsat triangelhus
Malene inpå livet
Tittglädje i Lärkstan
Rockig rokoko
Från Tryggestad till Malibu
Cayx - Château med dejlig charm
Beachidyll i Hamptons
White Christmas
Konstnärliga rum
Stilmix i det vita
Abigail i underlandet
Patinapionjärer
Lekfull mix
Andra artiklar & arkiv
Klicka här »Annons:
Blogg: Persiljas hus
Blogg: Formrepubliken
Redaktionsbloggen
Trendspaning i Designparis
Vinn biobiljetter
Skapa stilen
Det här är wabi sabi
Aktuellt nummer
Nummer 4/2010 Ur innehållet: Vackrare vardagsrum. Årets möbel 2010. Lyxbadrum. Trädgårdstrender.
Köp och sälj
Säljes:
Köpes:
/push/global-components/global-components.xml
Bakom kulisserna
Se hur det går till bakom kulisserna, när ett av våra inredningsreportage blir till!
Gör www.skonahem.com till din startsida
Tre enkla steg gör skonahem.com till din startsida på internet.





Ett helt fantastisk hem som jag verkligen gillar, men det är synd att det i Sverige finns så få hem att visa upp att man måste visa ett hem som redan har haft en mycket stor exponering i en konkurrerande tidning .