Mari Eriksson Soffan och fåtöljen är Ikeas Ektorp. Ovanför soffan, en tavla av Ulrika Björkman. På soffbordet, arvegods från Helenas mormor, står en kruka med syrener, från Sturehofs krukmakeri, och en betong-ljusstake av Tove Adman. På skåpdörren hänger en klänning från Deeday. Vitt sekelskifte i Gävle Vitt och rustikt sekelskifte samsas fint med betong och patinerat shabby chic. Helena Hallgren i sitt ljusa vardagsrum. I köket är trägolvet framtaget och vitlaserat. Bordet har Pelle byggt, och trästolarna kommer från Helenas mormor. Bänken, som målats vit, och lampan är från Ikea. På bordet står två betongljusstakar av Tove Adman. Tolix-stolen på gaveln tar upp det grå som är genomgående i lägenhetens alla rum. Även sovrumsgolvet har målats vitt. Sänggaveln har Pelle byggt själv av råspont. I den vitmålade korgen finns fårskinn och extra kuddar. Sängbordet är ett container-fynd som fått lite ny färg. Sänglampa från Ikea. Pläd från Au maison/Uthuset. Bordet som tjänar som skrivbord i vardagsrummet stod kvar i kaféet när paret tog över verksamheten. Anslags-tavlan är från Madame Stoltz och säljs på kaféet. Den franska lampan, från Jieldé, och Tolix-stolen är båda från butiken Uthuset, liksom den textade brädan av Ylva Skarp. Den gamla stegen är köpt på loppis. Soffan och fåtöljen är Ikeas Ektorp. Ovanför soffan, en tavla av Ulrika Björkman. På soffbordet, arvegods från Helenas mormor, står en kruka med syrener, från Sturehofs krukmakeri, och en betong-ljusstake av Tove Adman. På skåpdörren hänger en klänning från Deeday. Förra våren fick lägenheten äntligen en balkong som nu har möblerats i samma stil som lägenheten. Här frodas kryddväxterna som sedan används i matlagningen.
DIY med Mormorsglamour! Gör det själv – DIY – pyssel, tips och kreativa ideér hittar du hos DIY-bloggen Mormorsglamour!
Trädgårdsinspiration – italiensk känsla mitt i Skåne En fantastisk trädgårdsdröm, denna 1700-tals-trädgård mitt i Skåne. Trädgården är fyll med iris, pioner, allium och daggkåpa. Titta och njut!
Välkommen till Sköna hem DIY-bloggen Mormorsglamour! Det var leksakslådorna som kickade igång DIY-bloggen Mormorsglamour. Och inspiration hittar Helena i allt från fula ventilationsaggregat till inredningstidningar. Välkommen till oerhört kreativa Mormorsglamour!
Inred med vintage – vill man ha det mysigt får man anstränga sig En inredning att trivas med är inget som ramlar över en. Kika in i hemmet som är uppbyggt med fynd från både Blocket och Lauritz.com.
21 katter (och en hund) som älskar Eames Charles och Ray Eames anses ha varit de mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design. Och det är inte bara vi som älskar Eames!
Plocka in vårens blommor från trädgården Välkomna våren med stilleben av udda, fyndade glasvaser och nyvakna blommor från trädgården. Förförande enkelt!
Några av världens vackraste trädgårdar Bland de vackraste trädgårdarna i världen samsas skogsträdgårdar med spartanska zenträdgårdar och magnifika slottsparker.
Inred en egen trädgård på balkongen De tre elementen som skapar rumslighet, väggar, tak och golv, finns redan på en balkong. Det gäller bara att liva upp dem!