Skolan blev nytt hem för fem Gammal skola blev nytt hem Köket ligger i den gamla skolsalen, vardagsrummet i gympasalen och sovrummet i träslöjden. Henrik och Catharina Bodin ville ta vara på varenda kvadrat när de satte tänderna i 20-talsskolan i Viken. Skolans gymnastiksal blev ett jättevardagsrum på 70 kvm, med 5 meters takhöjd! Bokhyllorna har Henrik byggt själv, bland annat för att förvara alla böcker som den tidigare ägarinnan lämnade kvar. Spegeln och fåtöljen är arvegods. Skrivbordsstolen och jordgloben hittade de på loppisen Gula huset i Viken, medan skrivbordet är en gåva från grannen. Koskinnet är franskt. Så mycket nya möbler har inte inhandlats, sofforna från Ilva är ett undantag. Vit fåtölj från Ikea, liksom många av soffkuddarna. Den rödmönstrade fåtöljen är ett loppisfynd med nytt tyg från Astrid. Soffbordet ett arvegods med avsågade ben. Sidobordet är Henriks farfars gamla rökbord. Pall med virkat överdrag och blomkorg, båda Frosta design. Sisalmatta från Ikea. Såväl ljusstakar som skål är arvegods. Det gamla krocket-spelet, som Henrik köpte för att det är så fint, ligger i sin originallåda. Skidorna och stavarna fanns i källaren, bandyklubban är en gåva från grannen. Tack vare den gamla skolsalens takhöjd är alla arbetsbänkar och skåp högre än normalt. Köksinredningen, i grunden Ikea, har försetts med tidsenliga fronter tillverkade av snickare. Den långa diskbänken hittade Henrik och Catharina i källaren. Kakel från Svenska kakel och vitvaror, AEG. Det vackra gamla träbordet hade stått oanvänt i källaren sedan skoltiden och krävde bara en rengöring. Stolar från Ilva, lampor från Ikea och lyktor från Olsson & Jensen. Virkad kruka med hortensia från Frosta design. Badrummet på bottenvåningen är inrymt i skolans gamla kartrum. Klinker och kakel, Svenska kakel. Handfatet från Gustavsberg är infällt i en gammal kommod. Blandare från danska butiken Au maison, dusch-blandare Mora classic. Spegel från Pilegården. Det runda fönstret är en given plats för en byst från loppis. I slöjdsalen på övervåningen har Henrik och Catharina sitt sovrum. Sängens överkast från Staken och veken, kuddar från Ikea, Astrid och Olsson & Jensen. Sänglampor Ikea. Sängbord från Henriks föräldrahem, herr-betjänten stod i huset när de flyttade in. Den gamla kaminen från Husqvarna är i någorlunda originalskick.
Välkommen till Sköna hem DIY-bloggen Mormorsglamour! Det var leksakslådorna som kickade igång DIY-bloggen Mormorsglamour. Och inspiration hittar Helena i allt från fula ventilationsaggregat till inredningstidningar. Välkommen till oerhört kreativa Mormorsglamour!
Inred med vintage – vill man ha det mysigt får man anstränga sig En inredning att trivas med är inget som ramlar över en. Kika in i hemmet som är uppbyggt med fynd från både Blocket och Lauritz.com.
21 katter (och en hund) som älskar Eames Charles och Ray Eames anses ha varit de mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design. Och det är inte bara vi som älskar Eames!
Vintage Ikea – häng med på en nostaligtripp! Vintagefrossa i Ikeamöbler! Visste du förresten att Verner Panton har designat en stol för Ikea?
Inspireras av The Great Gatsby och 1920-talet – så fixar du festen Kläderna, musiken, dansen och drycken. Inspireras av The Great Gatsby till sommarens festligheter!
Några av världens vackraste trädgårdar Bland de vackraste trädgårdarna i världen samsas skogsträdgårdar med spartanska zenträdgårdar och magnifika slottsparker.
Inred en egen trädgård på balkongen De tre elementen som skapar rumslighet, väggar, tak och golv, finns redan på en balkong. Det gäller bara att liva upp dem!
Lysande design – chokladlampan som smälter Alexander Lervik har skapat en lampa med ett tunt chokladhölje som lampskärm. Tänd lampan och servera chokladen till efterrätten!
Feng shui-skola med Jannice – från grunden och genom alla rum Jannice Wistrand som driver Sköna hem-bloggen Simplicity delar med sig av sin Feng shui-kunskaper i form av Feng shui-skola. Häng med!