Annons
Karl Anderson

Funktionellt hjärtar snyggt i etagelägenheten

Etagelägenheten i Hammarby sjöstad rymmer en häftig och personlig stilblandning. Häng med hem till Sköna hems Anna Maria Odeholm!

Anna Maria Odeholms etagelägenhet på 151 kvm ligger i Hammarby Sjöstad i Stockholm. Huset byggdes 2006-2007 och är inte riktigt likt någon annan i denna nya stadsdel. På södra sidan täcks fasaden av balkonger med höga fönsterdörrar med blågröna luckor. Nästan som i Italien, och vi älskar Italien!

Fondväggen är gjord efter en bild som Peter Majanen tog på Konstbiennalen i Venedig. Bord från Nordiska galleriet är ommålat. Stolarna är Arne Jacobsens Myran och lamporna av Alvar Aalto. Keramikljusstakar i rokoko, Mikaela Willers, fåglarna Posh living. Den stora spegeln, inköpt på Möbelmässan.
Kontor med platsbyggda bokhyllor. Soffa från Gervasoni och kuddar från Senab.
Krittavle-väggen i köket är som en gästbok. Alltid lika trevligt att vakna upp efter en middag med en trevlig hälsning! Köksinredning från Noblessa med läderhandtag från Lundell & Zetterberg.
Svart dagbädd från Ikea med kuddar från Ikea och Mimou. Pläden är köpt i Sydney. Väggen är målad med svart kritfärg, färdig att klottra på!
Soffan är från Gervasani, och kelimmatta från Spiti. Betongväggen lämnades orörd från lägenhetens byggstart.
Annons

Kommentera

Nu kan du kommentera med Facebook. Vi vill gärna höra dina åsikter så logga in med ditt Facebook-konto och skriv din kommentar.

Läs mer om våra regler

Annons
Annons