Martin Cederblad "Jag har skräddarsytt livet på landet"Porträttet av Kim är målat av Erling Johansson. "Jag har skräddarsytt livet på landet" Kim Anderzon hann med 45 adresser innan hon hittade hem. På gården i Vallentuna lever hon med man, hund, katt, gutefår och tio islandshästar – även om hon tidvis tycks bo på scenen. I sommar spelar hon fröken Julie och förför en 30 år yngre Jean. Kims piano. ”När jag var barn fanns ett piano i alla hem, men så är det ju inte längre.” Hästmålning av Leif Zetterling. Fotot under är från Kims debutpjäs Dir Ubu på Pistolteatern 1969. Den röda stolen i vardagsrummet är en Le Corbusier och fåtäljen Ynvge Ekströms Lamino. Slagbordet är 1800-tal och snickrades ursprungligentill en lekstuga. Allmogeskåpet har Lars, Kims man, gjort. Kim ”facebookar” gärna med både kolleger och publik. I arbetsrummet hänger Guldbaggen som Kim fick för filmen Andra dansen 1982. Från köket är det fri sikt genom huset till entrén. Katten Smulan spejar på möss och människor. Kim utanför sin rappade statarlänga i Vallentuna. Kim har tio islandshästar som går ute året runt. På en gård i just den här hagen kan Gustav Vasa ha fötts, enligt historikerna. Vallhunden heter Kelly och är en border collie/australian shepherd. Kim Anderzons älsklingställe nummer ett, Mosebacke etablissement på Söder i Stockholm. Här har hon i stort sett bott på scenen de senaste decennierna, i solosuccéer som Vivagina, Grymt fett, Det fullständiga flexibla fruntimret och Änglasug. Fröken ”Kim” Julie repeterar med sin Jean, David Lenneman, i amfiteatern på Hågelby gård i Tumba. Gården köptes 1906 av telefonfabrikören l m Ericsson och gjordes om till sommarresidens. I dag är parken ett populärt utflyktsmål. Kim på Hornsgatspuckeln, hennes andra favoritkvarter på Söder. Där har hon sin arbetslokal.
Vintage Ikea – häng med på en nostaligtripp! Vintagefrossa i Ikeamöbler! Visste du förresten att Verner Panton har designat en stol för Ikea?
21 katter (och en hund) som älskar Eames Charles och Ray Eames anses ha varit de mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design. Och det är inte bara vi som älskar Eames!
The Great Gatsby har premiär idag – så fixar du en 1920-tals-fest! Kläderna, musiken, dansen och drycken. Inspireras av The Great Gatsby till sommarens festligheter!
Magnolian blommar i Helt enkelts blogg – fantastiska bilder! Fantastisk magnolia. Vi låter bilderna tala för sig själv!
Inred en egen trädgård på balkongen De tre elementen som skapar rumslighet, väggar, tak och golv, finns redan på en balkong. Det gäller bara att liva upp dem!
Lysande design – chokladlampan som smälter Alexander Lervik har skapat en lampa med ett tunt chokladhölje som lampskärm. Tänd lampan och servera chokladen till efterrätten!
Feng shui-skola med Jannice – från grunden och genom alla rum Jannice Wistrand som driver Sköna hem-bloggen Simplicity delar med sig av sin Feng shui-kunskaper i form av Feng shui-skola. Häng med!
33 vackraste slotten i världen Allt från Hjularöd till Transylvanien. Spana in de vackraste slotten i världen.
Världens vackraste hotellpooler – från Abu Dhabi till Lake Como Jorden runt via de 15 vackraste hotellpoolerna i världen. Man kan inte annat än hänföras!