Sjökaptenen byggde sitt hus av holländskt tegel under Mölles första storhetstid 1895. Det tog nio månader att återställa det till sitt forna utseende.
Mölle by the sea
Sjökaptenens hus ligger i branten upp mot Kullabergs naturreservat, med en vidunderlig utsikt över havet och Mölle hamn. Huset hade stått osålt länge när Martina och Göran tog över. Tidigare fult och sönderrenoverat är det i dag återställt – med hjälp av gamla fotografier.
Publicerad: 2009-05-20
Järnstolarna i växthuset kommer från Frejas boning.
Martina i skuggan av vinstocken i växthuset, som är specialritat av arkitekten Lena Rosén.
Matsalen med nytillverkade Bellmansstolar, från Gåvan. På bordet Wilhelm Kåges porslin Safir för Gustavsberg 1921. Målning av Olle Dahlström.
Vardagsrummet med platsbyggd bokhylla. Korgstolen av Josef Frank har kvar sin originaldyna. Plåtbordet är designat av Louise Treschow. Svart skrivbord och stol från Gåvan. Målningen ovanför bordet av Alf Linder. På spisen ett pilträd i järn av Sten Gullberg. Kudden längst till vänster tillverkas av hantverkare i Nigeria i ett samarbete med svenska Afroart.
Sofias rum på övervåningen har egen balkong med husets bästa utsikt. Blommig tapet från Jane Churchill och blomsterkudde från Gant.
Från vardagsrummet har familjen fri sikt mot Kattegatt. Soffa, bord, fåtölj och lampor köpte Martina under sin tid som butikschef på Gåvan. Kuddar från Afroart.
Välinrett under snedtaket. I det blå rummet sover Axel. Sängen är inbyggd och försedd med fiffig bokhylla. Till vänster en inbyggd garderob.
Stormiga dagar är entréverandan en perfekt utkiksplats över hamn och hav. Pelargoner på rad och en knarrande korgstol hör verandalivet till.
Kommentarer
Andra artiklar & arkiv
Klicka här »Annons:
På 30-talet hade funkisens nya ideal just slagit igenom – och den första gröna vågen var född. Friluftsliv och frisksport blev en livsstil. Ett liv ute i friska luften skulle jaga undan minnet av de trånga, mörka och omoderna stadslägenheterna som många tvingats leva i.
Att kunna komma ut till ett sommarhus på landet några veckor om året var en dröm som gick i uppfyllelse, nu inte bara för de välbärgade. Det var den då nyinförda semesterlagstiftningen som gjorde drömmen om ett sommarhus möjlig även för vanligt folk.
I dag är väl ett gammalt rödmålat torp med vita knutar själva sinnebilden av den svenska sommaren. I landet finns ca 680.000 fritidshus, och hälften av alla svenskar har i dag tillgång till ett sommarhus, antingen i ägd, hyrd eller lånad form (källa:SCB).
I sommarhusen investeras både tid, kärlek och pengar. I Sköna hem har vi många reportage om sommarhus och det enkla livet vi längtar till när semestern närmar sig. Våra reportage handlar om inredningen, textilierna och sommarköken som hör sommarlivet till – det som är lite enklare och lite närmare naturen.
Blogg: Persiljas hus
Blogg: Formrepubliken
Redaktionsbloggen
Trendspaning i Designparis
Vinn biobiljetter
Skapa stilen
Det här är wabi sabi
Aktuellt nummer
Nummer 4/2010 Ur innehållet: Vackrare vardagsrum. Årets möbel 2010. Lyxbadrum. Trädgårdstrender.
Köp och sälj
Säljes:
Köpes:
/push/global-components/global-components.xml
Bakom kulisserna
Se hur det går till bakom kulisserna, när ett av våra inredningsreportage blir till!
Gör www.skonahem.com till din startsida
Tre enkla steg gör skonahem.com till din startsida på internet.




