Dass de luxe

Voff voff, välkommen! Welsh springer spanieln Anita skulle aldrig ställa upp som toasällskap om hon inte anser att den här torrklosetten håller klassen …

Av: PER WENNBERG Foto: ANN LINDBERG

Publicerad: 2008-06-19

 

Mellan bänkskåpen från Ikea förvaras det viktigaste i zinklådor från Granit: kalk mot lukten och mull för nedbrytningen. Färska blomster i zinkhinkar och valfri dasslitteratur.

 

Fåtölj från Myrornas – om du har svårt att slita dig från boken. Flugkudde från Korpi & Gordon och fotogenlykta från Granit. Sopset från Norrgavel.

 
 

Utedass betyder sommar, flugor och en viss odör, åtminstone för bekväma stadsbarn. Med skräckblandad förtjusning minns vi barndomens toabesök på sommartorpet. Uppskjutna i det längsta, blixtsnabbt avklarade. I dag har vi lärt oss att göra det bästa av nödvändigheten. Är vi bara på ön eller landet under semesterveckorna är alternativen – mulltoa och wc – onödigt och inte alls lika charmigt.

 

: Sitt på din upphöjda tron (toalock från Ikea) och dröm dig bort med Jane Churchills tyg och tapet Rodeo, från R.o.o.m. Grålackad pärlspont på väggar och tak, vitlackat golv. Fotogenlampa i taket från Evensen & Silverstolpe och emaljhink från Jerner antik.

 
 
 

Kommentarer

Postad av: Fredrik, 15:16, 1 juli 2008

oj oj oj, en par bra pocket-böcker och matsäck. Där kan man sitta hela sommaren!

Postad av: tidsmastarinnan.blogspot.com, 10:20, 25 juni 2008

Tjusigt dass! Fräscht och somrigt med blått och vitt. Vilken bra websida ni har nu! Trevlig sommar önskar Susanne

Lediga stunder

 

Mönstermix i liten stuga

 

New England-stil på Ingarö

 

Sjöbod på Ornö

 

Skånegårdens nya liv

 

Mölle by the sea

 

Naturligt sommarnöje

 

Kolonilott i tiden

 

Vårt båthus är en fest

 

Med hela skärgården som tomt

 

Brunch på bryggan

 

Stockholms Riviera

 

Dass de luxe

 

Torpdröm

 

Skattkammarön

 

Fridagar i frontlinjen

 

Kärleken är röd som ett torp

 

Spirande lusthus

 

Torparkärlek i full blom

 
Annons:
Annons:

På 30-talet hade funkisens nya ideal just slagit igenom – och den första gröna vågen var född. Friluftsliv och frisksport blev en livsstil. Ett liv ute i friska luften skulle jaga undan minnet av de trånga, mörka och omoderna stadslägenheterna som många tvingats leva i.

Att kunna komma ut till ett sommarhus på landet några veckor om året var en dröm som gick i uppfyllelse, nu inte bara för de välbärgade. Det var den då nyinförda semesterlagstiftningen som gjorde drömmen om ett sommarhus möjlig även för vanligt folk.

I dag är väl ett gammalt rödmålat torp med vita knutar själva sinnebilden av den svenska sommaren. I landet finns ca 680.000 fritidshus, och hälften av alla svenskar har i dag tillgång till ett sommarhus, antingen i ägd, hyrd eller lånad form (källa:SCB).

I sommarhusen investeras både tid, kärlek och pengar. I Sköna hem har vi många reportage om sommarhus och det enkla livet vi längtar till när semestern närmar sig. Våra reportage handlar om inredningen, textilierna och sommarköken som hör sommarlivet till – det som är lite enklare och lite närmare naturen.

 
 
 
 
 
 
Annons: Design svenska formgivare inredning kuddar tapeter keramik julklappar shoppa - Signerat.se  

 
Sök