Stilbildare: Efva Attling
På tio år har Efva Attling sett sin smyckestillverkning växa till en 30-mannaföretag. Hennes smycken tilltalar både kändiseliten och ”kvinnan på gatan”. Nu växlar hon upp med en man-kollektion samt lanseringar i Spanien, Holland och Kina.
Publicerad: 2009-12-10
Rock my world – en kollektion för män – kom i våras. Då öppnades också butiken Attling man på Hornsgatan i Stockholm.
Som 16-åring var du elev hos silversmeden Bengt Liljedahl. Vad betydde den tiden för dig?
– Frihet. Jag avskydde skolan och
i Bengt mötte jag en vuxen människa och en bra lärare som såg mig. Det är ju det man söker i tonåren.
Vilka svenska silversmeder är dina förebilder?
– Jag känner mig besläktad med Wiwen Nilssons formspråk, det är starkt och kantigt, som mitt. Med Torun Bülow-Hübe känner jag mig mer besjälad. Hon gick sin egen väg, precis som jag alltid gjort. När jag träffade henne sa hon: ”Formen har du, lär dig tekniken av grabbarna.” Hon var fantastisk!
På tio år har du byggt upp ett företag med 30 anställda och en trogen kändiskundkrets (bl a Madonna, Meryl Streep och Mikael Persbrandt). Hur är det att ha dem som kunder?
– Jag blir både blyg och känner mig smickrad eftersom de, som kan få precis vad de vill, väljer mina saker. De köper inte för att jag är kändis, de uppskattar sakerna för det de är.
Designar du allt själv?
– Ja, jag bankar och smider men mest ritar jag och är väldigt produktiv. Prototyperna görs här i verkstan, jag jobbar nära guldsmeden Malin Carrick som är fantastisk på att läsa av mig.
Hur är du som person?
– Får jag en fix idé kan jag stånga mig blodig för att genomföra den. Det lyckas ibland, och ibland har det gått åt skogen. Viljan och nyfikenheten är otroliga drivkrafter, och – viktigt – man måste våga misslyckas! Men med åren har jag blivit snällare mot mig själv, lite klokare kanske. Det viktigaste för mig är humor och musik. Ja, och kärlek förstås.
Du använder ofta ordspråk på smycken. Varför?
– Språk är vägen till andra människor. Ord berör, och rätt sammansatta kan de verkligen ge en kick. Många säger att de får hjälp att uttrycka det som de vill säga med hjälp av mina smycken.
Hur skulle du själv beskriva din stil?
– Ibland blir jag förvånad över när folk kan se att det finns en speciell Attling-touch. Men om jag ska försöka sätta ord på det så är den nog enkel, ren, gedigen och har tyngd. Det är inga krusiduller.
I våras var du i Kina för att lansera en kollektion för en kinesisk kedja …
– De ville att jag skulle göra min västerländska design till ett sortiment för deras bröllopsbutiker. Det är ett test, och mycket som ska stämma … Så nu är nästa projekt att plugga mandarin så att jag kan prata med dem! Åtminstone försöka!n
Namn: Efva Attling.
Ålder: 57 år.
Familj: Gift med Eva Dahlgren, barnen Adam, 22 och Simon, 18.
Yrke: Designer. Bor: På Södermalm.
Bakgrund: Uppvuxen i Högdalen i södra Stockholm tillsammans med fyra systrar. Modell. Artist. Inspireras av: Människans psyke.
Gör på fritiden: Går och tänker. Eva har lärt mig koppla av.
Planerar att: Lära mig lite kinesiska. Språk och humor är nyckeln till att få kontakt med människor.
Läser: Ska ta itu med Blonde av Joyce Carol Oates.
Favoritmat: All Evas matlagning. Men jag är bra på att röka fisk.
Aktuell med: Nya smyckeslinjen Attling man, och en smyckeskollektion som just lanserats i Kina.
”Det här är det första smycket jag gjorde, jag var 11 år, och mamma kallade det för Svanen. Man ser varför.”
”Jag gillar det kantiga i de här indiska örhängena. De skulle vara jättefina i silver också.”
Hängsmycket i silver och bergkristall av Wiwen Nilsson är kraftigt och kantigt – ett formspråk som Efva gärna använder själv.
Armbandet av Elsa Peretti, chefsdesigner på Tiffany. ”Det är format exakt efter handleden, otroligt vackert.”
”Dedikationen från Torun Bülow-Hübe betyder mycket för mig. Hon var en fantastisk person.”
Kommentarer
Andra artiklar & arkiv
Klicka här »Annons:
"internationellt använd term för formgivning, dvs. gestaltning av hantverkligt eller industriellt framställda produkter och miljöer" .
I serien 1900-talets svenska formgivare berättar vi om de formgivare som satte sin prägel på 1900-talet, inom sina respektive arbetsfält; glas, textil, keramik, silver, plast. Bli mer bekant med dem och lär dig känna igen deras särarter. Sidorna är sparade i ett format som du kan skriva ut och spara.
Blogg: Persiljas hus
Blogg: Formrepubliken
Redaktionsbloggen
Trendspaning i Designparis
Vinn biobiljetter
Skapa stilen
Det här är wabi sabi
Aktuellt nummer
Nummer 4/2010 Ur innehållet: Vackrare vardagsrum. Årets möbel 2010. Lyxbadrum. Trädgårdstrender.
Köp och sälj
Säljes:
Köpes:
/push/global-components/global-components.xml
Bakom kulisserna
Se hur det går till bakom kulisserna, när ett av våra inredningsreportage blir till!
Gör www.skonahem.com till din startsida
Tre enkla steg gör skonahem.com till din startsida på internet.




