Patrik Hagborg Barnrum med naturkänsla Designklassiker som går att använda hela livet, och lekfulla inslag från naturen gör barnrummet till en rolig campingplats. Barnrum. Trädstamstapet Woods från Cole & son, blomlampa Midsummer light formgiven av Tord Boontje och måttbeställd gräsgrön matta ger naturkänsla i barnrummet. Gunga från Designtorget och tält från R.o.o.m. Det vita skrivbordet Wing kommer från Designhous Stockholm. Klädhängare Tree från Swedese och tavelramar från Georg Jensen. Foto: Patrik Hagborg Vit Stringhylla passar fint i barnrummet. Träleksaker från Brio och inramade illustrationer av Tove Jansson. Publicerad i Sköna hem nr 10, 2012. Fler barnrum i vårt galleri, Barnrum. Se även Ärvt och fyndat i barnrummet Artikel
Inred med vintage – vill man ha det mysigt får man anstränga sig En inredning att trivas med är inget som ramlar över en. Kika in i hemmet som är uppbyggt med fynd från både Blocket och Lauritz.com.
Välkommen till Sköna hem DIY-bloggen Mormorsglamour! Det var leksakslådorna som kickade igång DIY-bloggen Mormorsglamour. Och inspiration hittar Helena i allt från fula ventilationsaggregat till inredningstidningar. Välkommen till oerhört kreativa Mormorsglamour!
21 katter (och en hund) som älskar Eames Charles och Ray Eames anses ha varit de mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design. Och det är inte bara vi som älskar Eames!
Vintage Ikea – häng med på en nostaligtripp! Vintagefrossa i Ikeamöbler! Visste du förresten att Verner Panton har designat en stol för Ikea?
Inspireras av The Great Gatsby och 1920-talet – så fixar du festen Kläderna, musiken, dansen och drycken. Inspireras av The Great Gatsby till sommarens festligheter!
Några av världens vackraste trädgårdar Bland de vackraste trädgårdarna i världen samsas skogsträdgårdar med spartanska zenträdgårdar och magnifika slottsparker.
Inred en egen trädgård på balkongen De tre elementen som skapar rumslighet, väggar, tak och golv, finns redan på en balkong. Det gäller bara att liva upp dem!
Lysande design – chokladlampan som smälter Alexander Lervik har skapat en lampa med ett tunt chokladhölje som lampskärm. Tänd lampan och servera chokladen till efterrätten!
Feng shui-skola med Jannice – från grunden och genom alla rum Jannice Wistrand som driver Sköna hem-bloggen Simplicity delar med sig av sin Feng shui-kunskaper i form av Feng shui-skola. Häng med!