Gammalt blandat med nytt: Till vänster Elias Svedbergs Trivastol för NK kom i det första platta paketet på 40-talet. Yngve Ekströms Kurva, Laminos föregångare. Knottrig bomullspläd av Ulrika Mårtensson, Thomas Bernstrands golvlampa Hide och hylla Self.

Allrum 50 år senare

I arkitekten Carl-Axel Ackings paviljong från 1955 har svensk design under några månader stämt möte med sig själv. På den uppmärksammade utställningen sommaren 1955 deltog konstnärer, formgivare och arkitekter och fick stor uppmärksamhet för sina nya linjer och idéer.

Av: Lis Landmark

Publicerad: 2005-05-25

Bokhyllan String ritades av Nisse och Karin Strinning 1949. På översta hyllplanet står en ny teservis av Anna Kraitz, på mellanhyllan delar ur servisen Koka blå av Hertha Bengtsson och ett kryddset av Pierre Forsell för Gense. Längst ner askfat och vaser Domino av Stig Lindberg, Gustavsberg, samt en tekanna av Anna Kraitz.

När Helsingborg på nytt står värd för en utställning i samma paviljong, får 50-talets veteraner sällskap av sina nutida formgivarkollegor.
Då, på 50-talet, stod diskussionen om att skapa vackra, hållbara vardagsvaror till en rimlig kostnad i fokus. Med utgångspunkt från 50-talsföremålen har producenten Cathrine von Hauswolff sökt nutida uppföljare bland dagens svenska formgivare.
- Tanken är att det ska vara ett samtal mellan H55-objekten och de nya. Ibland är det inte självklart vilka som är vilka, säger hon.
Här visas bland annat föremål av Anna Kraitz (tekanna och koppar), Thomas Bernstrand (bord, lampa, glas, hylla), Mattias Ståhlbom och Daniel Franzén (bord) och Sara Szyber (sideboard Slide). De speglar sig i föremål av föregångare på H55, som bland många andra Marianne Westman, Astrid Sampe och Viola Gråsten.

Utställningen är ett arrangemang under Designåret, och pågår till och med den 4 december i H55-paviljongen, Norra Hamnen, Helsingborg.
 
Tipsa en vän

Tipsa en vän

Stäng

Kommentarer

Annons:

Kuddar med mervärde

 

Navones färglek

 

Rester är rätt

 

Solsken

 

Det senaste

 

Fina figuriner

 

Sköna hem störst i Sverige!

 

Det senaste på inredningsfronten

 

Möbelmässan 2010

 

Längtan till landet

 

Nitad trend

 

Skånska hus på bricka

 

Fängslande upplysning

 

Formkrockar i finrummet

 

Den nya eldstaden

 

Nu flödar ­färgerna - igen!

 

Älska november!

 

Fransk-afrikanskt

 

Bordet på väggen

 

Käraste mönstret

 

Fransk espri

 

Småländsk gothromantik

 

Mera konst åt folket!

 

Dixon står pall

 

Marimekko dukar upp

 
Annons:
 
 
 
Annons: Design svenska formgivare inredning kuddar tapeter keramik julklappar shoppa - Signerat.se  

 
Sök