Svenska hjärtan
Skiraste försommargrönska. Margueriter och Mårbackapelargoner på fönsterbrädan … I en röd stuga på 30 kvadratmeter har Geir Oterkjær förverkligat den ultimata svenska torpdrömmen – så norrman han är.
Publicerad: 2008-06-02
Försök aldrig sätta upp randiga tapeter i ett gammalt hus, råder Geir. Nu sitter Laura Ashley-tapeten i alla fall uppe, trots att det inte finns en enda rät vinkel i rummet. Soffa från NK Inredning och brickbord från Åhléns. Den lilla emman är köpt i en antikaffär i trakten och omklädd i vitt tyg från Pierre Frey. Hissgardiner från Ikea.
Konsolhyllor från Ikea slukar köksprylarna. Många föremål kommer från lopphandlar och antikaffärer i trakten. Skåpet fanns i huset.
Bordet till skrivhörnan i stora rummet kostade 50 kr på en loppmarknad. Stolen hittade Geir i grannens förråd och flororna är från antikaffärer runt om i landet. Vissa blad har han ramat in i enkla träramar.
På kökshyllan står oljeflaska, pajform, vitt porslin, silverpokal och tårtfat, alla ärvda.
Det söta faluröda huset tittar upp i fältet av nyutslagna hundkäx, tillsammans med ett knotigt äppelträd och en fond av lövskog.
Hallen med blomtapet från Laura Ashley. Det lilla bordet från Jerner antik i Stockholm får precis plats under trappstegen, gummistövlar från Stadsmissionen
Sittgruppen utomhus ser ut att ha hängt med ett tag trots att Geir inte har haft Alfredslund mer än tre år. Bordet kommer från Årstiden och korgstolarna är loppisfynd.
Det meditativa tvättrummet med pigtittare och korgstol från Myrorna, dyna från Årstiden och pläd från NK Inredning. Bordet är från Riksby antik, och emaljfatet och kannan är norrländska loppisfynd. På konsolhyllan finns handdukar från Himla och loppislyktor. Den emaljerade hinken på golvet är från Jerner antik
Allt är i vitt, så också sovrummet. Sängkläder, Lexington och ljuslykta, Indiska.
eniro annonser
Jouraktören i Haninge installerar golvvärme
Jouraktören är ett VVS och fastighetsdrifts företag i Storstockholm som tar ett helhetsansvar mot sina kunder dygnet runt.Kommentarer

Samlad charm
Sliten symfoni
Terrass med tre rum och dusch
Ljussatta kontraster
Kosmopoliten på sjunde våningen
Compact living de luxe
Ett rum med rymd
Möblerat med ljus
Nytt liv i Villa Furet
Öppet för nya perspektiv
Stilrent vid havet
Rå elegans
Fin balans i Lärkstan
Tidlösa rum i sekelskifteshus
Konstnärens färgpalett
Madonna, vilken skön stil!
Med absolut gehör för stil
Italienskt på Östermalm
Samlad stil i citypärlan
Modernt statarliv
Campbells känsla för lyx
Varm vind över Vasastan
2009 ett rymdäventyr
Effektiv citylook
Som hos Marie Antoinette
Andra artiklar & arkiv
Klicka här »Annons:
Redaktionsbloggen
Vinn porslin från Mateus
Vinn Grythyttans solstol!
Läsarhemmet
Trädgårdskrönikan
Det här är wabi sabi
Köp och sälj
Säljes:
Köpes:
Bakom kulisserna
Se hur det går till bakom kulisserna, när ett av våra inredningsreportage blir till!
Vår tids formgivare: Antonio Citterio
Han är en typisk italiensk formgivare med fokus på design att leva med.
/push/global-components/global-components.xml




